Dixit Stella és Dixit játékcsalád - a legsokoldalúbb társasjátékok
A Dixit Stella társasjáték és Dixit játékcsalád a modern társasjátékok egyik alappillérét alkotják, gyakran elsőként ajánlják az új “hobbistáknak” és “játszócsoportoknak”, akik szeretnék felfedezni a Catanon túli világot.
2021. január 26-án a Libellud egy új Dixit társasjáték érkezését jelentette be, mely a Stella nevet kapta. A játékot Jean-Louis Roubira (Dixit) és Gérald Cattiaux (Master Word) tervezte, Jérômeme Pelissier illusztrációival.
Miből indult ki?
A Stella társasjátékot, mint ahogy már fentebb is említettük, a Dixit és a Master Word egyesítéséből alkották meg. Vizsgáljuk is meg most egy kicsit közelebbről mindkettőt, hogy megértsük, miből is alakult ki ez a szuper társasjáték.
A Dixit a latin dico, dicere - mondani - ige múlt ideje, lényegében ebből jött létre maga a játék is. Nagyon egyszerű a menete. Az elején minden játékos kap hat darab kártyát, rajtuk különböző festményekkel. A kezdőjátékos pedig a mesélő szerepét tölti be, ami természetesen majd körről körre változik. A mesélő rábök egyre a lapjai közül, és megpróbálja a rajta lévő festményt egyetlen szóval, kifejezéssel vagy mondattal leírni. Ezután az összes többi játékos a kezükben lévő lapok közül kiválaszt egyet, ami szerintük összekapcsolható azzal, amit a mesélő mondott, és lerakja az asztal közepére. Majd felfordítják ezeket, és ki kell találniuk, hogy melyik lehetett az eredeti, mesélő által lerakott lap.
A Master Word pedig egy kooperatív játék, amelyben a játékosoknak együtt kell dolgozniuk, hogy egyetlen kezdő tippből kitalálják a titkos szót. Minden körben nyomokat írnak annak reményében, hogy leszűkíthetik a keresést, és a “guide” jelzi, hányan vannak a helyes úton, de anélkül, hogy megmondaná, melyik a keresett kifejezés. Ha a játékosoknak a hetedik kör vége előtt sikerül megtalálni a titkos szót, akkor mindenki nyer! Abban az esetben, ha ez nem történik meg, akkor pedig együtt vesztenek.
Dixit Stella társasjáték - Dixit játékcsalád
A Stella egy nagyon könnyen megtanulható, versengő képértelmezési játék, amely a Dixit univerzumban játszódik. Az asszociáció ugyanúgy megmaradt benne feladatként, mint a Dixitben vagy az Odyssey-ben, de a játékmenet megfordult.
A játék során a játékosok a szókártyák közül véletlenszerűen kiválasztanak egyet, és az ezen lévő szóhoz kell a 4x3-as táblázatban lévő kártyák közül asszociálniuk több képre. Fontos, hogy olyan képre asszociáljanak, amit más játékos is választ, különben nem kapnak pontot. Viszont, ha senki nem tippel jól, akkor könnyen előfordulhat, hogy sűrű sötétség borul rájuk.
Miben rejlik a sikerük?
Először is a Dixit Stella és a Dixit játékcsalád remek lehetőséget biztosít arra, hogy több generáció együtt játszhasson. A játékszabály viszonylag könnyen megérthető, illetve a nehézségi szint is a játékosok által szabályozható, így akár az iskolás gyermekek, szüleik és nagyszüleik is örömüket lelhetik bennük.
Továbbá itt elsősorban nem az első helyért, hanem inkább magáért a játékélményért játszunk. Emiatt a játék hangulata cseppet sem vérre menő, hanem könnyed és sokszor kimondottan mulatságos. Mindemellett fejleszti a kreativitást, a figyelmet, a koncentrációt és a találékonyságot, mindezt anélkül, hogy ezekre odafigyelnénk.
Végezetül pedig még azt említenénk meg, hogy ezek a játékok bármikor elővehetőek, többféle közösségben játszhatóak, akár a külföldi barátainkkal is, mivel nyelvfüggetlenek.
Boltunkban rengeteg asszociációs- és kooperatív társasjáték található, érdeklődés esetén elérhetőségeinken tudunk tippeket adni, melyiket mikor érdemes bevetni.