A játék tartalma:
- 16 ügynökkártya két színben
- 1 kettősügynök-kártya
- 7 ártatlan járókelő kártya
- 1 bérgyilkoskártya
- 40 kulcskártya
- 1 szabályfüzet
- 1 kártyatartó
- 1 homokóra
- 200 kártya 400 fedőnévvel
Díjak és jelölések:
2017 As d'Or - Jeu de l'Année jelölés
2016 UK Games Expo Best Party Game győztes
2016 Tric Trac jelölés
2016 SXSW Tabletop Game of the Year jelölés
2016 Swiss Gamers Award jelölés
2016 Spiel des Jahres győztes
2016 International Gamers Award - General Strategy: Multi-player jelölés
2016 Gouden Ludo Best Family Game győztes
2016 Årets Spel Best Adult Game jelölés
2015 Meeples' Choice győztes
2015 Jocul Anului în România Beginners döntős
2015 Golden Geek Most Innovative Board Game jelölés
2015 Golden Geek Board Game of the Year jelölés
2015 Golden Geek Best Party Board Game győztes
2015 Golden Geek Best Family Board Game győztes
Forrás: http://jemmagazin.hu/regi/pdfmagazin/JEM_2016_05.pdf
FEDŐNEVEK
Jelenleg az elmúlt év során agyondíjazott Fedőnevek (Codenames) a legjobb partijáték. Ez az, ami 25 éve az Activity volt, szóval valószínűleg sokan belefutottak már. Ha valakinek nincs meg a játék, ez egy bombabiztos választás, sőt, már kijött két új változata is – de mielőtt azokra rátérünk, ismerjük meg gyorsan az alapokat!

Adott két csapat, és mindkettőnek a lehető leggyorsabban kell megtalálnia az asztalon lévő két tucat kártya közül a saját szavait. De a csapatnak csak az egyik tagja tudja, hogy mik ezek a szavak, ezért egy olyan szót kell mondania, amivel a lehető legtöbb szót össze tudja kötni a csapata: például ha azt a kódot adja, hogy „spicc négy”, abban benne van a törpe, a kutya, a cuki, a balett és a részeg.
Na jó, de a csapattagunk azért mondta a négyet, mert négy kártyára gondolt, szóval az öt szó közül az egyik lehet, hogy senkié, rosszabb esetben a másik csapaté, legrosszabb esetben meg a bérgyilkosé (és akkor kész, vége, buktuk a kört). Vagy lehet, hogy csak simán elrontotta a csapattagunk, és mondhatott volna ötöt is, de akkor a következő körben úgyis lecseréljük őt.
A játék sokkal izgalmasabb, ha időre megy, és bármilyen szellemi állapotban tök jól lehet játszani. Azóta megjelent a játék két új változata: a Codenames Deep Undercover, aminek a legnagyobb újítása, hogy csúnya szavak vannak benne (de ez csak angolul jelent meg), a Codenames Pictures pedig egy kisebb táblán játszódik, viszont csak képek vannak benne szavak helyett (szóval nyelvfüggetlen). És hogy ezek milyenek?
Mindkettő nagyon jó visszajelzéseket kapott, ráadásul mindkettőt lehet kombinálni az alapjátékkal is, viszont könnyű szívvel mégsem lehet őket annyira lelkesen ajánlani.
A Deep Undercover a kétértelmű/mocskos/szexi szavakon kívül nem sokat tesz a játékhoz, ráadásul a játékfejlesztők sem engedték el magukat annyira: akkor már jobban járunk, ha fogunk két cetlit, az egyikre ráírjuk az öklözőzsírt, a másikra a latex búslakodót, rátesszük az eredeti kártyákra, és meg is vagyunk. A Picturesnél pedig rengeteg dologra kell figyelni: hiába van darabra kevesebb kártya, ha egy-egy lapnak két, de jellemzően inkább három jelentése lehet – ez pedig eléggé megnehezíti a játékot.
A sima Codenames viszont kötelező kör minden társasjáték-kedvelőnek, vagy akár azoknak is, akik fel akarják mérni, kikkel van közös tudáshalmazuk, vagy kivel asszociál ugyanolyan hülyén. Ha pedig kijátszottuk magunkat vele, még mindig meg lehet próbálkozni az új kiadásokkal.
Forrás: Index, 2016.12.13. 21:43