7 Csoda Párbaj
A 7 Csoda Párbaj talán a legjobb példa arra, hogyan lehet tökéletesen átültetni egy összetett, sokszereplős játékot egy kétszemélyes dohányzóasztalra, azaz hogyan lehet a játékmenet olyan sajátosságait is két emberre adaptálni, amelyeknek pont a több résztvevő adta korábban a motorját, és hogyan lehet leegyszerűsítés helyett új ötletekkel megoldani a „kényszerű” változásokat.
Fotó: Bődey János / Index
Az anyajáték, a 7 Csoda a 2011-es év egyik nagydíjas játéka volt, és ez teljesen érthető: sok rétegű, okosan kitalált, izgalmas társas, ami egyesített magában egy csomó jó dolgot a civilizációfejlesztős/városépítős társasokból, megspékelte jó pár saját ötlettel, és végül megcsavarta az egészet egy újszerű játékmenettel: talán ez volt az első népszerű játék, amelyik bevezette, hogy a játékosok nemcsak maguknak húznak lapokat, hanem többől választanak, csak egyet tartanak meg, a többit meg továbbadják a többieknek. Ettől pedig a már eleve sok lehetőségre épülő – tudományos, katonai, polgári – városfejlesztésen kívül még egy stratégiát behoz a játékba: azzal is előre kell tervezni, hogy milyen lapok kerülnek a többiek kezébe, és ez mennyiben nehezíti majd meg az én dolgomat.
A Párbaj-verziónak így az volt a legnagyobb feladványa, ezt a különleges játékmenetet hogyan lehet úgy átültetni két résztvevőre, hogy az ugyanolyan stratégiatervezést tegyen lehetővé. És ez nagyon jól sikerült is: a három forduló alatt három különböző módon kell már előre kiteríteni a felhúzható, építésre, nyersanyagtermelésre, katonai támadásra és másféle pontszerzésre alkalmas lapokat, azzal trükközve, hogy melyik van képpel felfelé, és melyik nem látható, illetve melyik takarja el a többit – ami
SOKKAL TÖBB LEHETŐSÉGET REJT MAGÁBAN, MINT AMIT AZ EMBER ELSŐRE GONDOLNA.
És játék közben ráadásul kiderül, hogy az alkotók egy csomó olyasmit is nagyon jól találtak ki, amire egy átlag játékos nem is gondolt volna – például a pénzszerzés lehetőségét –, plusz bejött pár új pontgyűjtő és más trükklehetőség is a már ismertek mellé, csak habnak a tortára, mert amúgy is simán van ugyanolyan élvezetes a 7 Csoda Párbaj, mint a hagyományos verzió. Aminél nagyobb dicséretet nem nagyon lehet mondani egy hasonló játékra – legfeljebb még azt, hogy annak ismerete nélkül is tökéletesen megállja a helyét.
Kinek ajánljuk: A stratégiai játékok és a kártyás játékok híveinek is, pláne azoknak, akiknek nem nagyon van idejük hosszú partikra, de azért vágynak ugyanarra az élményre. És csak mellesleg a 7 Csoda rajongóinak.
Forrás: Index, 2017.06.11. 12:56